Kako ravnati ob zlomu noge

E zavarovanja - Logo

Zlomi so ena bolj pogostih poškodb pri športu. V primeru, da se nam zgodi, da si zlomimo nekaj je v najkrajšem možnem času potrebno obiskati zdravnika. Če je zlom odprt v tem primeru verjetno sledi operacija po kateri pa je okrevanje zelo dolgotrajno in traja več mesecev.

Ker se nezgode pri športu dogajajo vsakodnevno je primerno, da imamo zaradi tega urejeno dopolnilno zavarovanje, ki v primeru operacije krije nastale stroške za dni, ki jih preživimo v bolnišnici in stroške operacije, ki jih obvezno zavarovanje ne krije v celoti.

Če imate urejeno tudi dodatno zdravstveno zavarovanje oz. imate v sklopu dodatnih zavarovanj sklenjeno tudi nezgodno zavarovanje vam v takšnem primeru skoraj zagotovo pripada tudi finančni dodatek za dni preživete v bolnišnici in dodatek za dni preživete na bolniškem oddihu doma.

Zlomi kosti se razlikujejo tako odvisno od same lokacije zloma (roka, noga, golenica, stegnenica, …) kot tudi po zahtevnosti samega zloma (odprt zlom, odkrušenje, rahel zlom) in od tega je odvisna tudi vrsta rehabilitacije.

Vsekakor moramo takoj po zlomu obiskati zdravnika, ki nam na podlagi rentgenske slike določi poseg. V večini primerov, ko zlomi niso komplicirani in zraven niso ujeti oz. priščipnjeni živci ali pa so kosti celo brez dislokacije zdravniki le pripravijo mavec ali pa ortozo, katera je kot gips, ki ga lahko nadeneš čez obleko in je snemljiv. Ortoza se ponavadi uporabi namesto longete, ko so zlomi takšni, da ni potrebe po celotnem mirovanju roke oz. noge ker se ortozo lahko sname in še enkrat nadene.

Po končanem obdobju nošenja mavca na vrsto pride dolgotrajna rehabilitacija. Priporočljivo je, da z rehabilitacijo začnemo že takoj, ko lahko stopimo na nogo in to obremenimo z določeno težo. Če je noga dolgo v malcu (1 mesec in več) je mišica na nogi precej uplahnela in jo bomo postopoma morali natrenirati. Priporočljivo je vsakodnevno razgibavanje in obremjevanje noge. V začetkih se v tej fazi večkrat pojavijo otekline noge predvsem ko to vedno bolj obremenujemo a to ni nič slabega.

Če imamo probleme z rehabilitacijo je priporočljivo tudi obiskovanje fizioterapije, ki pa je ponavadi samoplačniška. Ko okrevamo po zlomu noge je priporočeno tudi, da čimvečkrat obiščemo kakšne od term ali pa bazen in nogo razgibavamo s plavanjem v vodi. Odvisno od vrste zloma je tudi odvisna hitrost rehabilitacije a ta je vedno dolgotrajna.

Rehabilitacija po zlomih brez dislokacije je v vseh primerih precej hitrejša kot rehabilitacija, kjer je bil zlom odprt in je bila potrebna operacija. V slednjih primerih bomo nekaj časa preživeli tudi v bolnišnici, medtem ko ob manjših zlomih tega ne bo. Okrevanje pa v nobenem primeru ne traja manj kot mesec in za povratek stanja na stranje pred poškodbo potrebujemo precej dolgo.

Ponavadi okrevanje po manjših zlomih traja nekje 2 meseca, okrevanje po bolj kompliciranih zlomih pa tudi pol leta ali pa še dlje. Vsekakor se najboljši rezultati pokažejo takrat, ko nogo dovolj razgibavamo in jo vsakodnevno obremenjujemo bolj močno ampak še vedno v mejah normale.


© Optimizacija spletnih strani    O nas | Sodelovanje | Piškotki | Splošni pogoji